Seminář "Provoz a udržování technických památek" podruhé

Seminář "Provoz a udržování technických památek" se dočkal svého druhého ročníku a místem jeho konání byly prostory Národního technického muzea v Praze.

Po úspěchu prvního ročníku semináře v roce 2022 bylo jeho účastníky doporučeno v setkáních odborníků v oboru provozu a udržování technických památek pokračovat v podobném formátu také v letech následujících. Aktivně v tomto směru v roce 2023 opět vystupovali pracovníci Restaurátorské dílny Fakulty strojní, VŠB – Technické univerzity Ostrava, zástupce společnosti Tatra Trucks a.s. a také vedení Národního technického muzea v Praze.

Po prvním ročníku, který se konal v horském prostředí Beskyd, se organizátoři rozhodli využít nabídku spoluorganizátorů z Národního technického muzea v Praze a seminář uspořádat právě zde. Jak se později ukázalo, bylo to rozhodnutí správné a samotné prostředí NTM dodalo semináři patřičnou vážnost. Účastníci ocenili mimo jiné také možnost večerní návštěvy sbírek muzea a neformálních diskuzí přímo u vystavených technických exponátů.

V průběhu semináře bylo předneseno celkem 13 příspěvků a u řečnického pultíku se vystřídali např. zástupci Národního technického muzea v Praze, Technického muzea v Brně, společnosti ECORRA s.r.o. v Kopřivnici, Muzea Novojičínska (Muzeum Tatra) nebo Restaurátorské dílny FS VŠB-TU Ostrava. Pro představu o náplni semináře vybíráme z řady přednesených témat například: Škoda Sentinel - strasti a slasti provozování parního nákladního vozidla, Automatická převodovka a její náplň v historii - od automobilu po tank, Restaurování Jawy typ 353 v řezu, Metodika návrhu a výroby dílů pro technické památky, Příklady restaurování vozidel …

Pomyslnou výraznou ozdobou na dortu letošního ročníku semináře byla mimo již zmiňované večerní prohlídky sbírek Národního technického muzea v Praze také páteční exkurze v depozitáři NTM v Čelákovicích. Ale úplným vrcholem celého semináře pak byla premiéra restaurovaného vozidla Tatra 77 ze sbírek NTM. Jedná se o Národní kulturní památku, na které vykonala odborné práce společnost ECORRA s.r.o. z Kopřivnice.

A jaký je hlavní závěr a hodnocení 2. ročníku semináře „Provoz a udržování technických památek"? Krásná akce a všichni účastníci vyjádřili přesvědčení, že byla založena nová tradice s dalším ročníkem již v příštím roce.

Vloženo: 22. 10. 2023
Kategorie:  Aktuality